Godziny pracy kancelarii

Poniedziałek - Piątek:
godz. 17:00-17:45

W ważnych sprawach kontakt:
tel. 694 451 124

Informacje dotyczące udzielania sakramentu chrztu

• Chrzty odbywają się w każdą III niedzielę miesiąca oraz w Niedzielę Wielkanocną i I Dzień Świąt Bożego Narodzenia.
    W maju 2024 roku ze względu na uroczystość I Komunii Św. Msza św. chrzcielna będzie wyjątkowo 12 maja czyli w II niedzielę miesiąca.
  • Chrzty udzielane są podczas Mszy św. o godz. 13:00 /w okresie wakacyjnym o godz. 11:30/.
  • W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość ochrzczenia dziecka w inną niedzielę. Wówczas sakrament udzielany jest przed Mszą św. /o godz. 12:30/.
  • W tygodniu poprzedzającym chrzest należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka. Na tej podstawie zostanie spisany akt chrztu dziecka.
  • Rodzice chrzestni muszą przedstawić świadectwa kwalifikacyjne wystawione przez macierzystą parafię. Świadectwa te należy dostarczyć w dniu spisywania aktu chrztu, a najpóźniej w dniu chrztu świętego. Do przyjęcia zadań chrzestnego, wg Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK 874), może być dopuszczony ten, kto:
    • Jest wyznaczony przez rodziców dziecka
    • Ukończył 16 lat
    • Jest katolikiem, bierzmowanym oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji jaką ma pełnić
    • Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej
    • Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest
  • Osoba ochrzczona ale innego wyznania może być tylko świadkiem chrztu św.
  • Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty.
  • W czasie Mszy świętej "chrzcielnej" należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.
  • Należy ze sobą przynieść świecę chrzcielną oraz białą szatę.
  • Dobrym zwyczajem jest zamówienie Mszy św. w intencji dziecka w rocznicę chrztu św.
  • Aby ochrzcić dziecko spoza parafii św. Kazimierza w Kobyłce należy uzyskać stosowne pozwolenie od Ks. Proboszcza ze swojej parafii.

Informacje dotyczące zawarcia małżeństwa konkordatowego we własnej parafii

• Małżeństwo powinno być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z narzeczonych posiada stale lub tymczasowe zamieszkanie (Kodeks Prawa Kanonicznego p. 1115). Tam też należy załatwiać sprawy przedślubne.
  • Wierni Kościoła Katolickiego w Polsce, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu z dn. 4 czerwca 1998, zawierając małżeństwo kanoniczne, mają obowiązek uzyskania dla niego skutków cywilnych, zapewnionych w Konkordacie (art.10).
  • Termin ślubu zostaje ustalony najpóźniej w dniu spisywania protokółu przedślubnego.
  • Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński winni zgłosić się oboje do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed zamierzonym terminem ślubu.
  • Do kancelarii należy przynieść:
    • Aktualne świadectwa chrztu świętego, tj. nie starsze niż sprzed trzech miesięcy.
    • Na świadectwie winna znajdować się adnotacja o przyjęciu sakramentu bierzmowania (jeśli jej nie ma należy w parafii bierzmowania uzyskać takie świadectwo) oraz, że nie ma przeszkód do zawarcia sakramentu małżeństwa.
    • Dokument poświadczający ukończenie przygotowania przedmałżeńskiego lub co najmniej aktualne uczestniczenie w takim przygotowaniu.
    • Dowody osobiste.
  • Na podstawie powyższych dokumentów zostanie spisany protokół przedślubny oraz zapowiedzi.
  • Zapowiedzi są głoszone w parafii narzeczonego i narzeczonej. Strona nie będąca z naszego terenu otrzyma prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii.
  • Po spisaniu protokółu przedślubnego należy w najbliższym czasie przystąpić do sakramentu pokuty. Przy konfesjonale na początku spowiedzi należy zaznaczyć, iż jest to spowiedź przedślubna.
  • Po wygłoszeniu zapowiedzi należy zaświadczenie o tym fakcie dostarczyć do naszej kancelarii.
  • Do kancelarii należy dostarczyć również aktualne (tj. którego, co najmniej, ostatni dzień ważności obejmuje dzień ślubu) "Zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa" z USC. Zaświadczenie należy dostarczyć w trzech egzemplarzach. Zaświadczenie winno być sporządzone przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych.
  • Na ok. tydzień przed ślubem należy zgłosić się - razem ze świadkami - do kancelarii parafialnej w celu spisania aktu ślubu. Dostarczyć należy też kartki świadczące o odbytej spowiedzi. Świadkiem ślubu może być osoba co najmniej osiemnastoletnia i mająca zdolność podejmowania czynności prawnych.
  • Po zakończeniu uroczystości ślubnej ksiądz błogosławiący przekaże nowożeńcom "Zaświadczenie o zawarciu małżeństwa".
  • W ciągu pięciu dni od zawarcia małżeństwa o fakcie tym zostanie powiadomiony Urząd Stanu Cywilnego. Tam też w razie załatwiania jakichkolwiek spraw cywilnych należy odbierać wypis z ksiąg cywilnych.
  • W celu załatwienia jakichkolwiek spraw kościelnych wypis o zawarciu małżeństwa należy odbierać w naszej kancelarii.
  • Zasadą jest, iż sakrament małżeństwa przyjmuje się w parafii narzeczonego lub narzeczonej. Gdyby jednak zaistniały jakieś warunki wskazujące na potrzebę zawarcia małżeństwa poza własną parafią należy uzyskać licencję z parafii, w której spisano protokół przedmałżeński na ślub w innym kościele.